
- Date
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
- Billet: 100 DKK
- Sted
- Storm P. salen
- Bibliotek
- Hovedbiblioteket
- Adresse
-
Nørregade 19
6700 Esbjerg
Danmark
80’erne var en anden tid. En tid hvor 14-årige Tanja kan få den 46-årige Eg som penneven. Han fortæller hende deres kærlighed er speciel, anderledes, mytisk. Tanja falder for forfatteren med ordet og hende i sin magt.
Romanen ”En pige forlod værelset” kryber ind under huden på læseren, efterlader os med gåsehud og ækel smag i munden. Alligevel kan vi ikke lade være med at læse videre, fordi forfatteren er sublim.
Kom med når Ulrikka S. Gernes interviewes på Hovedbiblioteket om ulige magtforhold, voksne der ser den anden vej, og møder med mennesker der ændrer ens liv.
Ulrikka S. Gernes debuterede i 1986 med digtsamlingen ”Natsværmer” da hun var bare 19. I alt har hun skrevet 11 digtsamlinger, 2 børnebøger, en fagbog mens ”En pige forlod værelset” er hendes prosadebut.