Miles Davis i jazzens historie - Kind of Blue
Billet:
75 DKK
Studerende/medbring studiekort:
50 DKK
Et musikalsk foredrag om manden bag verdens mest berømte jazzalbum – Kind of Blue v/mag.art. Jens Rasmussen.
-
-
- 19:00 - 21:00
- Nørregade 19 6700 Esbjerg
Billet:
75 DKK
Studerende/medbring studiekort:
50 DKK
- Bibliotek
- Hovedbiblioteket
Miles Davis var en af jazzhistoriens mest innovative og mest fascinerende figurer. Han udviklede sin musik gennem stort set hele sin lange karriere og fik på mange måder stor, konkret indflydelse på selve jazzens udvikling.
Imponerende mange af Davis’ albums regnes da også blandt jazzens centrale milepæle. I foredraget fortæller Jens Rasmussen om, og spiller uddrag fra, en række af Davis' væsentligste indspilninger, som samtidig vil tegne et billede af den overordnede udvikling i jazzens historie.
Om Jens Rasmussen
Jens Rasmussen er mag.art. i musikvidenskab og arbejder blandt andet som musikunderviser, foredragsholder og skribent. Ikke mindst er han kendt fra den populære podcast, JazzKonversationer.